Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy

tel.

E-mail: szkola_rzeczyca@miedzyrzecgmina.pl

Zarazkom wstęp wzbroniony!

8 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 8 wzięli udział w I Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zarazkom wstęp wzbroniony! Zdrowie i higiena na co dzień”, organizowanej w ramach Akcji Tron przez WCTRON Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu.

Do głównych celów konkursu należą:

promowanie zdrowego stylu życia,

wdrażanie nawyku częstego mycia rąk,

kształcenie umiejętności związanych z przestrzeganiem zasad higieny (zarówno ciała, jak i umysłu),

zwrócenie uwagi uczniów na fakt, iż potrzeby fizjologiczne należą do podstawowych potrzeb człowieka, dlatego nie powinny być wstydliwym tematem,

kształtowanie postawy zachowywania kultury osobistej,

rozwijanie postawy empatii oraz zrozumienia wobec potrzeb innych osób,

kształcenie postaw proekologicznych.

Olimpiada objęła swoim zakresem zarówno treści przewidziane w podstawie programowej nauczania biologii w klasach IV i VII szkoły podstawowej, jak i treści wykraczające poza wiadomości szkolne, ale związane z AKCJĄ TRON.

5 „zysków” dla uczniów z udziału w Olimpiadzie:

Spojrzenie na mikroświat okiem naukowca.

Przekonanie się o tym, jak wiedza merytoryczna sprawdza się w praktyce życia codziennego, np. w… WC.

Śmiałe komunikowanie swoich potrzeb (zwłaszcza fizjologicznych) i nauka mówienia o nich prosto, ale kulturalnie.

Wykształcenie nawyków higienicznych, które przydadzą się w kolejnych latach życia.

Nauka zachowywania się z klasą w niektórych trudnych sytuacjach.

Ciekawe zadania i atrakcyjna formuła sprawiły, że uczniowie są bardzo zadowoleni z udziału w Olimpiadzie.

Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!

Bardzo dziękujemy WCTRON !